2017-2018

From Skulepedia
Jump to: navigation, search

Major Milestones for EngSoc in 2017-2018[edit]

Engineering Society Positions[edit]

Officers[edit]

Project Directors[edit]



Board of Directors[edit]

Speaker Andrew Kidd
Chemical Engineering Representative Muskan Sethi
Civil Engineering Representative Mackenzie De Carle
Computer Engineering Representative Alexander Caton
Electrical Engineering Representative Ankita Khanda
Engineering Science Representative Graeme Edwards
Industrial Engineering Representative Carol Yeung
Materials Science Engineering Representative Ziqi Ding
Mechanical Engineering Representative Eden Gough
Mineral Engineering Representative Vacant
At-Large Representative Medhaj Athilkar
At-Large Representative Dareen Kutob
At-Large Representative Danja Papajani
At-Large Representative Twesh Upadhyaya
First Year Representative Lisa Zaher
First Year Representative Arnab Rahman
First Year Representative Jackie (Yuhui) Cheng

*Resigned ** Recalled from the Board of Directors

Discipline Club Chairs[edit]

Class Representatives[edit]

Chemical Engineering 2T1 Saif Rjaibi
2T0 Madison Taylor Desembrana
1T9 Leigh Mcneil-Taboika
1T8/1T7+PEY Bernadette Rose Skerl
Civil Engineering 2T1 Amy Liu
2T0 Christian Elena Pavlidis
1T9 Andrew Lau
1T8/1T7+PEY Kayla Steadman
Computer Engineering 2T1 Dhruv Warrier
2T0 Chris Dryden/Jane Illarionova
1T9 Tim Fei
1T8/1T7+PEY Tania Albarghouthi
Electrical Engineering 2T1 Joshua Pius
2T0 Linda Wu
1T9 Mohaimen Khan
1T8/1T7+PEY Mitchell Au
Engineering Science 2T1 Dingyuhan (Helen) Wang
2T0 Andrew Ming Wang
1T9 Rebekah (Mi Sol) Kim
1T8/1T7+PEY Aidan Malone
Industrial Engineering 2T1 Toufic Constantin/Tanishq Singh
2T0 Nojhat Hrishti
1T9 Claire Goldsmith
1T8/1T7+PEY Krysten Szatan
Materials Science & Engineering 2T1 Min Tsung (Mark) Liao
2T0 Calvin Yu Huynh
1T9 Brittny Eileen Carter
1T8/1T7+PEY Alan Stagg
Mechanical Engineering 2T1 Chetanya Choudhary
2T0 Max Glidden
1T9 Marie Floryan
1T8/1T7+PEY Sourabh Das
Mineral Engineering 2T1 Vacant
2T0 Demi De Silva
1T9 Matthew Goldbaum
1T8/1T7+PEY Vacant
TrackOne 2T1 John Peri
First Year Chair 2T1 Gabriel Sher
Fourth Year Chair 1T8/1T7+PEY Aron Sankar

Skule™ Spirit[edit]

Godiva Week Competition Winners[edit]

External Representatives

  • UTSU Director - Chris Dryden

Conferences Hosted[edit]