2019-2020

From Skulepedia
Jump to navigation Jump to search

Engineering Society Milestones[edit | edit source]

Engineering Society Positions[edit]

* Resigned
** Recalled by the Board of Directors
*** Recalled by the respective consistency

Officers[edit]

Project Directors[edit]

Chief Returning Officer[edit]

Board of Directors[edit]

Speaker Aleksei Wan
Chemical Engineering Representative Muskan Sethi
Civil Engineering Representative Andria Liu
Computer Engineering Representative Lisa Zaher
Electrical Engineering Representative Ankita Khanda
Engineering Science Representative Mirjana Mijalkovic
Industrial Engineering Representative Benjamin Rubinoff
Materials Science Engineering Representative
Mechanical Engineering Representative Rabita Chabrotra
Mineral Engineering Representative
At-Large Representative Katie Allison
At-Large Representative Shafkat Choudhury
At-Large Representative Harry Jiang
At-Large Representative Christopher Kousinioris
First Year Representative Marcus Grunnesjo
First Year Representative Saira Rahim
First Year Representative Gary Wei
UTSU Representative Dermot O'Halloran

Discipline Club Chairs[edit]

Class Representatives[edit]

Chemical Engineering 2T3 Victoria Del Campo
2T2 Brohath Amrithraj
2T1 Jacob Foster
2T0+PEY Liam Patrick Micheal Donaghy
1T9+PEY/2T0 Rudan Zheng
Civil Engineering 2T3 Emanuele Dell'Olivastro
2T2 Georgia Collins
2T1 Karen Chu
2T0+PEY Simonne Varela
1T9+PEY/2T0 Kristina Ma
Computer Engineering 2T3 Myeog Hun Song (David)
2T2 David Song & Jeremy Sharapov
2T1 Ian Sartor
2T0+PEY N/A
1T9+PEY/2T0 Mircea Papuc
Electrical Engineering 2T3 Archit Bhargava
2T2 Akinora Kimura
2T1 Michela Trozzo
2T0+PEY N/A
1T9+PEY/2T0 Aqsa Haider
Engineering Science 2T3 Julia L. Wang
2T2 Aidan Grenville & Spencer Teetaert
2T1 Hanna Jiamei Zhang
2T0+PEY N/A
1T9+PEY/2T0 David Kivlichan
Industrial Engineering 2T3 Shankeran (Eran) Vijayakumar
2T2 Danny Ghanem
2T1 Tamara Kecman
2T0+PEY Lamia Anjum
1T9+PEY/2T0 Saurabh Agrawal
Materials Science & Engineering 2T3 Samir Khaki
2T2 Michelle Lin
2T1 Andrew Wuebbolt
2T0+PEY N/A
1T9+PEY/2T0 Jeffrey Wang
Mechanical Engineering 2T3 Christopher Tong & Alaa Hatoom
2T2 Minnie Menezes
2T1 Ismail Abdelhalim
2T0+PEY Max Glidden
1T9+PEY/2T0 Yesim Barista
Mineral Engineering 2T3 Vacant
2T2 Alec Gilvesy
2T1 Anahahan Stephan Canagasuriam
2T0+PEY N/A
1T9+PEY/2T0 Vacant
TrackOne 2T3 Emily Goridkov

Associated Entities[edit]

Spirit Heads[edit]

Ancillary Organizations[edit]

Internal Representatives[edit]

  • First Year Chair - Chloe Quijano
  • Part Time Students' Chair - Elena Pappas
  • Mature Students' Chair - Vacant
  • Fourth Year Chair - Olivia Roscoe
  • Valedictorian - Mackenzie Clark

External Representatives[edit]

  • UTSU Director - Harrison Chan
  • UTSU Director - Jeremy Sharapov
  • UTSU Director - Eran Vijayakumar*/Elliot de Angelis
  • Student Governor - TBD

Godiva Week Competition Winners

Conferences Hosted[edit | edit source]