826
edits
Bonnie91230 (talk | contribs) |
|||
(11 intermediate revisions by 8 users not shown) | |||
Line 30: | Line 30: | ||
===Past UTEK Directors=== | ===Past UTEK Directors=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
!Year | !|Year | ||
!colspan="2"|Name | ! colspan="2"|Name | ||
|- | |||
||2020-2021 | |||
||Valerie Ajayi | |||
||Mech 2T1 + PEY | |||
|- | |||
||2019-2020 | |||
||Atharva Datar | |||
||ECE 2T1 | |||
|- | |- | ||
| | ||2018-2019 | ||
| | ||Christopher Chu | ||
|EngSci 1T8 | ||EngSci 1T8 + PEY<br /> | ||
|- | |- | ||
| | ||2017-2018 | ||
| | ||Henry Xu(?)<br /> | ||
|ECE | ||ECE 1T9 + PEY<br /> | ||
|- | |- | ||
| | ||2016-2017 | ||
| | ||Alina Ma | ||
| | ||EngSci 1T8 | ||
|- | |- | ||
| | ||2015-2016 | ||
| | ||Amir Kharazmi | ||
| | ||ECE 1T7 | ||
|- | |- | ||
| | ||2014-2015 | ||
| | ||Maya Zhang | ||
| | ||Mech 1T4+PEY | ||
|- | |- | ||
| | ||2013-2014 | ||
| | ||Kenny Wong | ||
| | ||Chem 1T5 | ||
|- | |- | ||
| | ||2012-2013 | ||
| | ||Marissa Wu | ||
| | ||EngSci 1T3 | ||
|- | |- | ||
| | ||2011-2012 | ||
| | ||Layan Kutob | ||
|Indy 1T2+PEY | ||Indy 1T2+PEY | ||
|- | |- | ||
| | ||2010-2011 | ||
| | ||Freddy Chen | ||
| | ||Comp 1T3 | ||
|- | |- | ||
| | ||2009-2010 | ||
| | ||Yi-Wei Ang | ||
|Indy | ||Indy 1T2+PEY | ||
|- | |- | ||
| | ||2008-2009 | ||
| | ||Patricia Sheridan | ||
| | ||Mech 0T9 | ||
|- | |- | ||
| | ||2007-2008 | ||
| | ||Karen On | ||
| | ||Indy 1T0+PEY | ||
|- | |- | ||
| | ||2006-2007 | ||
| | ||Taimoor Isani | ||
| | ||Elec 0T8+PEY | ||
|- | |- | ||
||2005-2006 | |||
||Robert Jackiewicz | |||
||ECE 0T8 | |||
|- | |||
||2004-2005 | |||
||Patrick Mok | |||
||Indy 0T7+PEY | |||
|} | |} | ||
==Past UTEK Winners== | ==Past UTEK Winners== | ||
===Junior Design=== | ===Junior Design=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
!Year | !|Year | ||
!colspan="4"|Team | ! colspan="4"|Team | ||
|- | |- | ||
| | ||2018 | ||
| | ||Morris Huang | ||
| | ||Samantha Chau | ||
| | ||Hannah Lee | ||
| | ||Amanda Pasqualini | ||
|- | |- | ||
| | ||2017 | ||
| | ||Yilin Huang | ||
| | ||Samuel McCulloch | ||
| | ||Chloe Oriotis | ||
| | ||Emma Shibata | ||
|- | |- | ||
| | ||2013 | ||
|Simeon Wong | ||Simeon Wong | ||
|Kriss Petrounov | ||Kriss Petrounov | ||
| | ||Rose Li | ||
| | ||Isabella Huang | ||
|- | |- | ||
| | ||2012 | ||
| | ||Simeon Wong | ||
| | ||Kriss Petrounov | ||
| | ||Rong Yao | ||
| | ||Brittany Yap | ||
|- | |- | ||
| | ||2011 | ||
| | ||Hanna Janossy | ||
| | ||Daniel Jacobs | ||
| | ||Newton Jain | ||
| | ||Jad Knazyeh | ||
|- | |- | ||
| | ||2010 | ||
| | ||Michael Del Balso | ||
| | ||Jay Zhou | ||
| | ||Zongyi Yang | ||
| | ||Colin Merkel | ||
|- | |- | ||
||2005 | |||
||Theo Soong | |||
||Benjamin Yan | |||
||David Schacter | |||
||Ricky Leung | |||
|} | |} | ||
===Senior Design=== | ===Senior Design=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
!Year | !|Year | ||
!colspan="4"|Team | ! colspan="4"|Team | ||
|- | |- | ||
| | ||2017 | ||
| | ||William Bateman | ||
| | ||Nafis Ahbab | ||
| | ||Jake Anderson | ||
| | || | ||
|- | |- | ||
| | ||2013 | ||
| | ||Aleck Wu | ||
| | ||Ling Zhong | ||
| | ||John Luo | ||
| | || | ||
|- | |- | ||
| | ||2011 | ||
| | ||Hubert Ka | ||
| | ||[[User:Ryan|Ryan Bradley]] | ||
| | ||Philip Chen | ||
| | ||John Qin | ||
|- | |- | ||
| | ||2010 | ||
| | ||Kevin P. Siu | ||
| | ||Xavier Snelgrove | ||
| | ||Brendan Wong | ||
| | ||Charley Wang | ||
|- | |- | ||
| | ||2009 | ||
|David Schacter | ||David Schacter | ||
| | ||Vainatey Kulkarni | ||
|Owen Melville | ||Owen Melville | ||
| | ||Phil Lam | ||
|- | |- | ||
||2007 | |||
||David Schacter | |||
||Andrew Ngo | |||
||Owen Melville | |||
||Iliya Sigal | |||
|} | |} | ||
===Consulting Engineering=== | ===Consulting Engineering=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
!Year | !|Year | ||
!colspan="4"|Team | ! colspan="4"|Team | ||
|- | |- | ||
| | ||2018 | ||
| | ||Dan Nicolau | ||
| | ||Varun Sampat | ||
| | ||Atharva Datar | ||
| | ||Mayukh Haldar | ||
|- | |- | ||
| | ||2017 | ||
| | ||Ang (Leo) Li | ||
| | ||Shahryar Rajabzadeh | ||
| | ||Yufeng (Bright) Ye | ||
| | ||Ji Yeon (Sally) Lee | ||
|- | |- | ||
| | ||2012 | ||
| | ||Naeem Talukdar | ||
| | ||Ananya Tandon-Verma | ||
| | ||Maggie Cai | ||
| | ||Nelson Truong | ||
|- | |- | ||
| | ||2011 | ||
| | ||Navdeep Swach | ||
| | ||Satyam Sahi | ||
| | ||Varun Chandan | ||
| | ||Satwick Sharma | ||
|- | |- | ||
| | ||2010 | ||
| | ||Anna Sheu | ||
| | ||Liuba Mamonova | ||
| | ||Sapna Mehta | ||
| | ||Paul Klunko | ||
|- | |- | ||
||2009 | |||
||Akarshi Mathur | |||
||William Garcia | |||
||Shufrah Alam | |||
||Allistor Lobo | |||
|} | |} | ||
===Parliamentary Debate=== | ===Parliamentary Debate=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
!Year | !|Year | ||
!colspan="2"|Team | ! colspan="2"|Team | ||
|- | |||
||2021 | |||
||Dina Bernstein | |||
||Vanessa Elefteriadis | |||
|- | |||
||2020 | |||
||Emily Bao | |||
||Luna Amador | |||
|- | |- | ||
| | ||2018 | ||
| | ||Ilya Kreynin | ||
|Alyf Janmohamed | ||Alyf Janmohamed | ||
|- | |- | ||
| | ||2017 | ||
| | ||Malik Ismail | ||
| | ||Alyf Janmohamed | ||
|- | |- | ||
| | ||2015 | ||
| | ||Andrew Kidd | ||
| | ||Stephen Xu | ||
|- | |- | ||
| | ||2012 | ||
|Yi-Wei Ang | ||Yi-Wei Ang | ||
| | ||Wayne Lin | ||
|- | |- | ||
| | ||2011 | ||
| | ||Yi-Wei Ang | ||
| | ||Albert Huynh | ||
|- | |- | ||
| | ||2010 | ||
| | ||Raj Pattani[http://www.oec2010.uwaterloo.ca/results.html][http://my.alumni.utoronto.ca/s/731/index.aspx?sid=731&gid=36&pgid=3114] | ||
| | ||Elika Mahdavi[http://www.oec2010.uwaterloo.ca/results.html][http://my.alumni.utoronto.ca/s/731/index.aspx?sid=731&gid=36&pgid=3114] | ||
|- | |- | ||
| | ||2009 | ||
| | ||Yi-Wei Ang | ||
|Wayne Lin | ||Wayne Lin | ||
|- | |- | ||
||2008 | |||
||Evan Jones | |||
||Wayne Lin | |||
|} | |} | ||
===Innovative Design=== | ===Innovative Design=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
!Year | !|Year | ||
!colspan="4"|Team | ! colspan="4"|Team | ||
|- | |- | ||
|2017 | ||2017 | ||
|Aakash Goel | ||Aakash Goel | ||
| | || | ||
| | || | ||
| | || | ||
|- | |- | ||
||2011 | |||
||Azhar Ali Ahmed | |||
||Farroukh Waheed Ghouri | |||
||Qazi Wajahat Sohail | |||
||Waqass Bhatti | |||
|- | |- | ||
| | ||2010 | ||
| | ||Jacky Lau | ||
| | ||Johnson Zhuang | ||
| | | colspan="2"| | ||
| | |} | ||
===Re-Engineering=== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |- | ||
| | !|Year | ||
! colspan="4"|Team | |||
|- | |- | ||
||2018 | |||
||Yilin Huang | |||
||Samuel McCulloch | |||
||Chloe Oriotis | |||
||Emma Shibata | |||
|} | |} | ||
===Engineering | |||
===Engineering Communications=== | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
!Year | !|Year | ||
!Name | !|Name | ||
|- | |- | ||
| | ||2017 | ||
| | ||Tzu-Yun (Bonnie) Weng | ||
|- | |- | ||
| | ||2012 | ||
| | ||Hannah Janossy, Lea Janossy | ||
|- | |- | ||
| | ||2011 | ||
| | ||Raphael Sammut | ||
|- | |- | ||
| | ||2010 | ||
| | ||Manasvini Vaidyula | ||
|- | |- | ||
||2009 | |||
||Raphael Sammut | |||
|} | |} |