826
edits
Line 62: | Line 62: | ||
Only the president may use the Seal of the Society. | Only the president may use the Seal of the Society. | ||
== Past Presidents == | ==Past Presidents== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!Year | |- | ||
!colspan="2"|Name | !|Year | ||
! colspan="2"|Name | |||
|- | |||
||2019-2020 | |||
||Laura Berneaga | |||
||Mech 1T9 + PEY | |||
|- | |- | ||
||2018-2019 | ||2018-2019 | ||
|Shivani | ||Shivani Nathoo | ||
|NΨ 1T8+PEY | ||NΨ 1T8+PEY | ||
|- | |- | ||
|2017-2018 | ||2017-2018 | ||
|Jonathan | ||Jonathan Swyers | ||
|Comp 1T7T1+PEY | ||Comp 1T7T1+PEY | ||
|- | |- | ||
|2016-2017 | ||2016-2017 | ||
|Milan Maljković | ||Milan Maljković | ||
|Elec 1T6+PEY | ||Elec 1T6+PEY | ||
|- | |- | ||
|2015-2016 | ||2015-2016 | ||
|Ernesto Diaz Lozano Patiño | ||Ernesto Diaz Lozano Patiño | ||
|Civ 1T5+PEY | ||Civ 1T5+PEY | ||
|- | |- | ||
|2014-2015 | ||2014-2015 | ||
|Teresa Nguyen Diem Trinh | ||Teresa Nguyen Diem Trinh | ||
|Civ 1T4T1+PEY | ||Civ 1T4T1+PEY | ||
|- | |- | ||
|2013-2014 | ||2013-2014 | ||
|Mauricio Curbelo | ||Mauricio Curbelo | ||
|Civ 1T3+PEY | ||Civ 1T3+PEY | ||
|- | |- | ||
|2012-2013 | ||2012-2013 | ||
|Rishi Maharaj | ||Rishi Maharaj | ||
|NΨ 1T2+PEY | ||NΨ 1T2+PEY | ||
|- | |- | ||
|2011-2012 | ||2011-2012 | ||
|David Cheung | ||David Cheung | ||
|Civ 1T1T1+PEY | ||Civ 1T1T1+PEY | ||
|- | |- | ||
|2010-2011 | ||2010-2011 | ||
|Kevin P. Siu | ||Kevin P. Siu | ||
|NΨ 1T0+PEY | ||NΨ 1T0+PEY | ||
|- | |- | ||
|2009-2010 | ||2009-2010 | ||
|Jimmy Lu | ||Jimmy Lu | ||
|Civ 1T0 | ||Civ 1T0 | ||
|- | |- | ||
|2008-2009 | ||2008-2009 | ||
|Jonathan Asmis | ||Jonathan Asmis | ||
|NΨ 0T8+PEY | ||NΨ 0T8+PEY | ||
|- | |- | ||
|2007-2008 | ||2007-2008 | ||
|Alaina Lagrou | ||Alaina Lagrou | ||
|Indy 0T8 | ||Indy 0T8 | ||
|- | |- | ||
|2006-2007 | ||2006-2007 | ||
|Mei Ling Chen | ||Mei Ling Chen | ||
|Chem 0T7 | ||Chem 0T7 | ||
|- | |- | ||
|2005-2006 | ||2005-2006 | ||
|Peter Suddard | ||Peter Suddard | ||
|Mech 0T5+1 | ||Mech 0T5+1 | ||
|- | |- | ||
|2004-2005 | ||2004-2005 | ||
|Todd Reichert | ||Todd Reichert | ||
|NΨ 0T4 + Film | ||NΨ 0T4 + Film | ||
|- | |- | ||
|2003-2004 | ||2003-2004 | ||
|Richard Yu | ||Richard Yu | ||
|NΨ 0T4 | ||NΨ 0T4 | ||
|- | |- | ||
|2002-2003 | ||2002-2003 | ||
|Ashley Morton | ||Ashley Morton | ||
|Elec 0T3 | ||Elec 0T3 | ||
|- | |- | ||
|2001-2002 | ||2001-2002 | ||
|Jim Karahalios | ||Jim Karahalios | ||
|Civ 0T2 | ||Civ 0T2 | ||
|- | |- | ||
|2000-2001 | ||2000-2001 | ||
|Karen Caputo | ||Karen Caputo | ||
|Mech 0T1 | ||Mech 0T1 | ||
|- | |- | ||
|1999-2000 | ||1999-2000 | ||
|Sean Voskamp | ||Sean Voskamp | ||
|Mech 0T0 | ||Mech 0T0 | ||
|- | |- | ||
|1998-1999 | ||1998-1999 | ||
|Rono Sinha | ||Rono Sinha | ||
|Comp 9T8+PEY | ||Comp 9T8+PEY | ||
|- | |- | ||
|1997-1998 | ||1997-1998 | ||
|Sally Atalla | ||Sally Atalla | ||
|Mech 9T7+PEY | ||Mech 9T7+PEY | ||
|- | |- | ||
|1996-1997 | ||1996-1997 | ||
|Franny Jewett | ||Franny Jewett | ||
|Civ 9T6 | ||Civ 9T6 | ||
|- | |- | ||
|1995-1996 | ||1995-1996 | ||
|Rowan Wilson | ||Rowan Wilson | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
|1994-1995 | ||1994-1995 | ||
|Ruby Nayyar | ||Ruby Nayyar | ||
|Indy 9T5 | ||Indy 9T5 | ||
|- | |- | ||
|1993-1994 | ||1993-1994 | ||
|David Vendramini | ||David Vendramini | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
|1992-1993 | ||1992-1993 | ||
|Andrew Steeper | ||Andrew Steeper | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
|1991-1992 | ||1991-1992 | ||
|Alex Chapman | ||Alex Chapman | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
|1990-1991 | ||1990-1991 | ||
|Kevin Fair | ||Kevin Fair | ||
|Mech 9T1 | ||Mech 9T1 | ||
|- | |- | ||
|1989-1990 | ||1989-1990 | ||
|Cosy Caporrella | ||Cosy Caporrella | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1988-1989 | ||
| | ||Keren Morehead | ||
| | ||MMS 8T9 | ||
|- | |- | ||
| | ||1987-1988 | ||
| | ||Wayne McPhee | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1986-1987 | ||
| | ||Kim Hollings | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1985-1986 | ||
| | ||Luis Alegre | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1984-1985 | ||
| | ||Bill Hollings | ||
| | ||NΨ 8T5 | ||
|- | |- | ||
| | ||1983-1984 | ||
| | ||Ron McKenzie | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1982-1983 | ||
| | ||Wayne Levin | ||
| | ||IND 8T3 | ||
|- | |- | ||
| | ||1981-1982 | ||
| | ||Diane Kapica | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1980-1981 | ||
| | ||David Legresley | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1979-1980 | ||
| | ||Gary Jones | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1978-1979 | ||
| | ||Rob Yates | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1977-1978 | ||
| | ||Joseph Lstiburek | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1976-1977 | ||
| | ||Jim Picknell | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1975-1976 | ||
| | ||Marta Ecsedi | ||
| | ||Civ 7T6 | ||
|- | |- | ||
|1974-1975 | ||1974-1975 | ||
| | ||Douglas Duncan (First Council President) | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1974-1975 | ||
| | ||Pat O'Neill | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1973-1974 | ||
| | ||Steve Field | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1972-1973 | ||
| | ||R. Scott Jolliffe | ||
| | ||Chem 7T3 | ||
|- | |- | ||
| | ||1971-1972 | ||
| | ||Eric J. Miglin | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1970-1971 | ||
| | ||Michael V. Sefton | ||
| | ||Chem 7T1 | ||
|- | |- | ||
| | ||1969-1970 | ||
| | ||Art McIlwain | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1968-1969 | ||
| | ||Brian Dunk | ||
|? | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1967-1968 | ||
| | ||John Morris | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1963-1964 | ||
| | ||Don Monro | ||
| | ||Elec 6T4 | ||
|- | |- | ||
| | ||1960-1961 | ||
| | ||Howard Malone | ||
| | ||Civ 6T1 | ||
|- | |- | ||
| | ||1955-1956 | ||
| | ||Paul Walters | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1946-1947 | ||
| | ||Bill Daniel (C. William Daniel) | ||
| | ||Min 4T7 | ||
|- | |- | ||
| | ||1920-1921 | ||
| | ||Ralph Waldo Downie | ||
| | ||? | ||
|- | |- | ||
| | ||1888-1889 | ||
| | ||H.E.T. Haultain | ||
| | ||Min | ||
|- | |- | ||
||1885-1887 | |||
||John Galbraith | |||
||? | |||
|} | |} | ||
[[Category:Officers]] | [[Category:Officers]] | ||
[[Category:Engineering Society]] | [[Category:Engineering Society]] |